Partneri projekta
Institut za oceanografiju i ribarstvo
Institut za oceanografiju i ribarstvo, kao multidisciplinarna javna znanstvena ustanova bavi se istraživanjima raznovrsnih aspekata priobalnog i morskog okoliša. U njoj je zaposlen značajan broj znanstvenika, njih 47 sa doktoratom i respektabilnim radom na polju problematike morskih ekosustava, ekologije i zaštite okoliša. IZOR ima značajno iskustvo u pripremi i provedbi kako EU projekata, tako i nacionalnih projekata, te aktivnostima u području zaštite prirode i okoliša, akcijama čišćenja morskog okoliša, zaštite bioraznolikosti, edukacije ciljanih skupina civilnog društva poput ribara, te djece i mladih, kao i informiranja lokalnog stanovništva o vrijednostima svih sastavnica morskog okoliša i nužnosti njegove zaštite.
U sklopu projekta „STEM za sve“ IZOR kao znanstvena institucija pomaže organizacijama civilnog društva da steknu nove vještine i znanja iz područja Science – Znanost te kroz posjet BIOS brodu na kojem se provode znanstvena istraživanja omogućuje članovima OCD-ova sudjelovanje u pravom znanstvenom istraživanju na moru. IZOR osigurava profesionalnu podršku te mentorstvo u procesu opremanja prostora koji će služiti za postavljanje trajnog inovativog, interaktivnog postava “Dupin” poduprtog novim tehnologijama (VR naočale, pametna ploča) namijenjenog popularizaciji STEM-a među djecom i mladima te općoj populaciji. Također, svojim stručnim znajima sudjeluje u kreiranju sadržaja za VR tehnologiju (biljni i životinjski svijet u VR animaciji podmorja).
Poveznica: https://acta.izor.hr/wp/o-institutu/
RIT Croatia
RIT Croatia je visokoobrazovna ustanova osnovana 1997.godine. Danas broji 90 suradnika od koji je 65 stalno zaposleno te 25 povremeno zaposleno na kampusima u Dubrovniku i Zagrebu. Obzirom da izvode 3 studijska programa na dvije lokacije (Međunarodno poslovanje, Web & Mobile Computing/Informacijske Tehnologije, Service Management), većina zaposlenih osoba je nastavni kadar, od čega njih preko 20 sa doktoratom, značajnim znanstvenim iskustvom i iskustvom sudjelovanja na raznim projektima. Većina nenastavnog osoblja kontinuirano sudjeluje u programima cjeloživotnog obrazovanja a pojedinci su angažirani na sveobuhvatnim internim projektima. Isti zaposlenici do sada su radom kod partnera stekli iskustva upravljanja i administracije značajnih projekata te se kontinuirano educiraju za potrebe provedbe projekata te su sudjelovali u nizu međunarodnih programa i suradnji na interno financiranim projektima. Zbog svega navedenog smatramo da posjeduju dovoljno ljudskih potencijala za provedbu ovog projekta te da su ljudski kapaciteti ravnomjerno raspoređeni na oba kampusa – u Dubrovniku i Zagrebu.
Partner RIT Croatia sudjeluje u provedbi aktivnosti u sklopu Elementa 1: Organizacija i provedba aktivnosti jačanja kapaciteta organizacija civilnoga društva za provedbu programa popularizacije STEM-a u sklopu kojega će biti zadužen za organizaciju i provedbu ciklusa edukacija predavača RITa na temu Informacijske tehnologije / Web and Mobile Computing te studijskog posjeta RIT Croatia kampusu u Zagrebu. Svjesni važnosti STEM tehnologija, svi studijski programi RIT Craotia, a posebno studijski program Informacijskih tehnologija, su usmjereni na poticanje studenta na integraciju tehologija u svakodnevni život. Na ovome projektu fokus i odgovornosti RIT Craotia će biti na edukaciji udruga civilnog društva kako bi bili što bolje osposobljeni za rad sa krajnjim korisnicima. Edukacije će se odvijati u formi radionica, Također, partnerska uloga obuhvaća i studijske posjete fakultetu kao i radionice na temu programiranja u RIT računalnim laboratorijima opremljenim suvremenom tehnologijom (po dva računalna laboratorija u Dubrovnik u Zagrebu, sa više od 150 vrhunskih računala i opremom za održavanje telekonferencija).
RIT Croatia djeluje kao mentor partnerskim OCD-ima na razvijanju pilot projekata, savjetuje ih u pogledu optimalne tehnološke izvedbe pilot projekata i provodi superviziju te vrši aktivnosti mentorstva za OCD-ove radi boljeg upravljanja stalnim postavima i prezentiranja sadržaja krajnjim korisnicima
Pozitiva Samobor
Pozitiva Samobor udruga je za održivi razvoj koja s troje zaposlenih, aktivnim članovima i volonterima stvara mlade lidere 21. stoljeća te podržava mlade u razvoju i uči ih da preuzmu inicijativu. Pozitiva Samobor kreira i provodi programe usmjerene na razvoj vještina mladih i otkrivanje njihovih talenta, podučavajući ih kako da postanu aktivni građani i nauče preuzeti odgovornost. Želimo mladima dati korisne alate koji će ih motivirati da postanu intelektualno i fizički aktivniji, time ih razvijajući u lidere 21. stoljeća. Cilj holističkog pristupa razvoju naših programa i organizacije je uključiti djecu i mlade u zajednicu koristeći metode neformalne edukacije. Nastojimo usmjeriti mlade u aktivnosti koje im predstavljaju osobni izazov i kroz koje mogu stjecati nova iskustva. Osjećamo se odgovornim preuzeti ulogu u održivom razvoju svijeta oko nas. Fokusirani smo na rad sa mladima koji će biti dovoljno snažni i kompetentni da donesu željene promjene i ostvare postavljene ciljeve za održivi razvoj svijeta.
Udruga za održivi razvoj Pozitiva Samobor kao partnerska organizacija civilnog društva na ovom projektu surađuje s prijaviteljem i ostalim partnerima kroz sve elemente u svrhu jačanja svojih kapaciteta i educiranja članova kako bi se mogli razvijati i postati kompetentni za provedbu budućih aktivnosti i popularizaciju STEM-a u svom radu s djecom i mladima. Unutar Elementa 1: Organizacija i provedba aktivnosti jačanja kapaciteta organizacija civilnoga društva za provedbu programa popularizacije STEM-a Pozitiva Samobor sudjeluje u aktivnostima jačanja soft vještina (učenja novih metoda poučavanja i korištenje informacijskih i komunikacijskih tehnologija) za poučavanje različitih skupina krajnjih korisnika, koje uključuju edukacije,seminare, predavanja, studijske posjete, sajmove i konferencije da zajedno s ostalim partnerima OCD-ovima i prijaviteljem stekne nove vještine i znanja te uvid u primjere dobre prakse i načine na koje se STEM može popularizirati na razini opće populacije, ali i samo na razini specifične skupine poput djece, mladih ili odraslih koji nisu karijerno usmjereni na STEM znanstveno područje. Putem Elementa 2: Aktivnosti organizacije trajnih postava inovativnih, interaktivnih sadržaja sa svrhom popularizacije STEM-a i provedbe pilot grupa za krajnje korisnike: djecu i mlade te opću populaciju u suradnji s Instititom za STEM edukaciju i afterschool programe te RIT Croatia koji im osigurava profesionalnu i organizacijsku podršku te mentorstvo, oprema svoj prostor u Samoboru koji će služiti za postavljanje trajnog, inovativnog, interaktivnog STEM kutka za korištenje tehnologije u biouzgoju namijenjenih popularizaciji STEM-a među djecom i mladima te općoj populaciji. Kroz Element 3: Razvoj i provedba (višednevnih) lokalnih radionica sa svrhom popularizacije STEM-a Pozitiva Samobor provodi višednevne radionice za zainteresirane grupe djece, mladih i opće populacije u svojim prostorima. Cilj ovih radionica je promicanje i podizanje interesa za područje STEM-a, osobito za korištenje tehnologije u biouzgoju, za mlade i širu javnost/opću populaciju. s ciljem poticanja kritičkog promišljanja, interesa za učenje i/ili cjeloživotno obrazovanje u STEM području. Radionica odabranu temu digitalizacije biouzgoja obrađuje detaljno, objašnjava je i prezentira praktično.
Poveznica: https://www.pozitivasamobor.hr/
Hrvatski savez udruga cerebralne i dječje paralize
Hrvatski savez udruga cerebralne i dječje paralize (skraćeno: HSUCDP) osnovan je 1968. godine. U HSUCDP-u je zaposleno 4 djelatnika. Savez ima izgrađene kapacitete i postojeće iskustvo za provedbu projekata i programa te zagovaračkih kampanja s naglaskom na osobe s cerebralnom i dječjom paralizom. HSUCDP vrši edukacije i radionice za voditelje udruga i stručne suradnike udruga koje se odnose na izgradnju kapaciteta udruga osoba s invaliditetom i radionice organizacijskog razvoja udruga; jačanje vještina voditelja udruga, kapaciteta za upravljanje projektima, učinkovitim timovima, ”start-up” programima i uslugama organizacije. Osiguran je kontinuitet financiranja i financijska stabilnost rada.
Hrvatski savez udruga cerebralne i dječje paralize u projektu „STEM za sve“ usmjeren je na jačanje kapaciteta svojih članova za provedbu STEM aktivnosti i popularizaciju STEM-a u specifičnoj kategoriji krajnjih korisnika djece i mladih s teškoćama u razvoju. Sudjelovanjem u aktivnostima predviđenima kroz Element 1: Organizacija i provedba aktivnosti jačanja kapaciteta organizacija civilnoga društva za provedbu programa popularizacije STEM-a članovi HSUCDP jačaju soft vještine za poučavanje ciljane skupine krajnjih korisnika kao i tehničke vještine u smislu korištenja asistivne tehnologije i edukativne tehnologije u radu s djecom i mladima s teškoćama u razvoju kroz sudjelovanje na edukacijama, predavanjima, seminarima, ATAAC konferenciji i studijskim posjetama. Obrazac B 19 Putem Elementa 2: Aktivnosti organizacije trajnih postava inovativnih, interaktivnih sadržaja sa svrhom popularizacije STEM-a i provedbe pilot grupa za krajnje korisnike: djecu i mlade te opću populaciju u suradnji s Instititom za STEM edukaciju i afterschool programe radi na pripremi i organizaciji STEM kampa za djecu s teškoćama u razvoju,a kroz Element 3: Razvoj i provedba (višednevnih) lokalnih radionica sa svrhom popularizacije STEM-a HSUCDP zajedno s Prijaviteljem provodi 5-dnevni STEM kamp.
Poveznica: https://www.hsucdp.hr/
Centar Pričaj mi
U svom dosadašnjem djelovanju Centar Pričaj mi nije bio u prilici steći prethodno iskustvo kao korisnik ili partner u EU fondovima, no uspješno vodi nekoliko internih projekata poput:
● program psihosocijalne podrške hospitaliziranoj djeci “Ispričat ću ti priču” koji je usmjeren na povećanje kvalitete života hospitalizirane djece kroz pripremu i izvedbu različitih predstava na dječjim odjelima bolnica u Zagrebu,
● projekt “Ku-Kuc – Priča je unutra” kojeg podržavaju vrtići grada Zagreba
● projekt “Kad ti život da limun, napiši priču o limunu” – edukacija za odgojitelje i stručne suradnike dječjih vrtića. Cilj Centra Pričaj mi je kroz sudjelovanje na ovom projektu ojačati kapacitet svojih članova za provedbu i popularizaciju STEM aktivnosti kroz direktan rad s djecom i roditeljima
Centar Pričaj mi u projektu „STEM za sve“ usmjeren je na jačanje kapaciteta svojih članova za provedbu STEM aktivnosti i popularizaciju STEM-a prema djeci kao krajnjim korisnicima i to putem edukacije roditelja. Sudjelovanjem u aktivnostima predviđenima kroz Element 1: Organizacija i provedba aktivnosti jačanja kapaciteta organizacija civilnoga društva za provedbu programa popularizacije STEM-a članovi Centra Pričaj mi jačaju soft vještine za poučavanje ciljane skupine krajnjih korisnika kao i tehničke vještine u smislu korištenja asistivne tehnologije i edukativne tehnologije u radu s djecom I roditeljima kroz sudjelovanje na edukacijama, predavanjima, seminarima, konferencijama i studijskim posjetama. Putem Elementa 2: Aktivnosti organizacije trajnih postava inovativnih, interaktivnih sadržaja sa svrhom popularizacije STEM-a i provedbe pilot grupa za krajnje korisnike: djecu i mlade te opću populaciju u suradnji s Instititom za STEM edukaciju i afterschool programe radi na pripremi i organizaciji webinara o psihološkim aspektima korištenja digitalnih tehnologija kod djece i modelima offline/screen free STEM aktivnosti za djecu koja će biti namijenjena roditeljima ,a kroz Element 3: Razvoj i provedba (višednevnih) lokalnih radionica sa svrhom popularizacije STEM-a provode online webinar za roditelje djece koja su uključena u pilot projekte te osiguravaju njegovu trajnu dostupnost svim roditeljima na online platformi projekta. Cilj ovog webinara je potaknuti provođenje STEM aktivnosti u obiteljskom okruženju i educirati roditelje o adekvatnim načinima korištenja edukativne tehnologije.
Poveznica: http://pricajmi.hr/
Javite nam se
Ukoliko imate bilo kakvih pitanja budite slobodni javiti se kroz našu kontakt formu.
INSTITUT ZA STEM EDUKACIJU I AFTERSCHOOL PROGRAME