O nama

O nositelju

Institut za STEM edukaciju i afterschool programe organizacija je civilnog društva osnovana 2018. godine s ciljem popularizacije STEM-a među djecom i mladima.

Udruga je kroz svoje djelovanje posvećena organizaciji i provedbi edukativnih STEM radionica za djecu,  obuci  STEM edukatora i jačanju kapaciteta odgojno – obrazovnih djelatnika iz metodike STEM-a. Tijekom godina, Udruga je razvila i uspješno implementirala niz značajnih programa i projekata koji su pridonijeli popularizaciji STEM-a u Hrvatskoj. 

Jedan od ključnih programa Udruge je kraći odgojno-obrazovni program „STEM u vrtiću“, namijenjen ranom učenju robotike i programiranja za djecu od 4 do 7 godina. Program je verificiran pri Ministarstvu znanosti i obrazovanja te Agenciji za odgoj i obrazovanje, a provodi se u dječjim vrtićima diljem Hrvatske. Kroz oblike neformalne edukacije članovi Udruge provode radionice i za djecu školske dobi.

Od lipnja 2021. do lipnja 2023. godine, Institut je bio nositelj projekta „STEM za sve“, sufinanciranog iz Europskog socijalnog fonda u okviru Poziva za jačanje kapaciteta organizacija civilnog društva za popularizaciju STEM-a. Projekt je obuhvaćao pripremu inovativnih i interaktivnih sadržaja te jačanje kapaciteta organizacija civilnoga društva. Kroz projekt su razvijeni pilot-programi usmjereni na popularizaciju STEM-a među djecom, mladima, roditeljima i djecom s teškoćama u razvoju. Stečeno iskustvo i rezultati projekta omogućili su nastavak aktivnosti kroz njegovu nadogradnju, projekt „STEM za sve 2.0“, koji dodatno naglašava inkluzivnost i socijalno uključivanje djece iz ruralnih područja, s posebnim fokusom na inkluzivnost.

Naš STEM team

Božena Vrgoč - osnivačica i predsjednica Udruge

pedagoginja je s dugogodišnjim iskustvom rada s djecom u području obrazovanja i popularizacije znanosti. Tijekom svoje karijere radila je u Cambridge obrazovnom sustavu (British International School) kao Science Teacher, gdje je podučavala djecu predškolske i školske dobi. Njeno iskustvo obuhvaća i suradnju na projektima poput Coca-Cola programa „Podrška mladima“, kao i sudjelovanje u EU projektu „Most prema uspjehu“ udruge OAZA. Dugogodišnja je članica mladeži Hrvatskog Crvenog križa, gdje je sudjelovala u organizaciji projekata za kvalitetno provođenje slobodnog vremena djece i mladih. Božena je koautorica verificiranog programa „STEM u vrtiću“ i nositeljica edukacije za odgojno-obrazovne djelatnike iz metodike STEM-a (STEM U RPOO)  čime je dodatno doprinijela razvoju rane STEM edukacije u Hrvatskoj. U Udruzi je zaposlena kao voditeljica projekata, odnosno koordinatorica projektnih aktivnosti.

Marija Oreč - potpredsjednica Udruge

je magistra inženjerka računarstva s pet godina profesionalnog iskustva u prijenosu STEM vještina djeci. Aktivno sudjeluje u projektima Udruge, posebice u implementaciji edukativnih programa.. Marija je također sudjelovala u projektima Svjetske banke na lokalnom području, što joj je omogućilo stjecanje dodatnih organizacijskih i tehničkih vještina. Tijekom studija na FER-u sudjelovala je u brojnim STEM natjecanjima i s timom osvojila nagrade za inovativnost. Njeno iskustvo uključuje rad u Carnet-u, gdje se bavila data science projektima i razvijala inovativna rješenja u obrazovnom sustavu. Marija je predavačica na World Skills Day-u te sudionica CuC konferencije (Carnet Users Conference) na temu primjene umjetne inteligencije u obrazovanju. Od strane mentora s FER-a bila je pozvana na doktorski studij, no odlučila je svoju strast za STEM edukacijom staviti na raspolaganje Udruzi te je zaposlena na radnoj poziciji STEM edukator.

Neven Frank – tajnik Udruge

ima više od 20 godina iskustva u IT sektoru, tijekom kojih je radio na brojnim značajnim projektima, uključujući razvoj prve web stranice teleoperatera VIP (danas A1) te izradu CMS sustava koji je jedno vrijeme koristio HRT. Njegova stručnost uključuje rad s bazama podataka te posjedovanje Microsoft certifikata za MS SQL. U posljednje dvije godine kao član Udruge posvetio se i radu s djecom, gdje je svoje tehničke vještine usmjerio na popularizaciju STEM-a. Neven je bio aktivni volonter na STEM radionicama za djecu s teškoćama u razvoju, provedenima u sklopu EU projekta „STEM za sve“. Na projektu “STEM za sve 2.0” u ulozi je stručnjaka za komunikaciju i vidljivost.

Ivona Labaš – STEM edukator/mentor

direktorica je strateškog razvoja, objekata i informatičke službe na RIT Croatia, gdje svojim radom doprinosi unapređenju tehnoloških i infrastrukturnih kapaciteta ove visokoobrazovne institucije. U sklopu projekta “STEM za sve 2.0”, Ivona preuzima ulogu STEM edukatorice/mentorice, gdje kroz dvogodišnje trajanje projekta provodi mentoriranje i izobrazbu, prenoseći znanja i vještine o primjeni tehnologije u obrazovanju. Njezine aktivnosti uključuju nadgledanje provedbe projektnih aktivnosti, osnaživanje volontera i zaposlenika OCD-a te odgojno-obrazovnih institucija u korištenju digitalnih alata za popularizaciju STEM-a, s posebnim naglaskom na prilagodbu sadržaja potrebama djece i učenika, uključujući one s teškoćama. Ivonina stručnost u upravljanju tehnološkim procesima, zajedno s iskustvom u razvoju edukativnih programa, doprinosi kvalitetnoj provedbi projekta i stvaranju inkluzivnog obrazovnog okruženja.

Partneri projekta

RIT Croatia

RIT Croatia privatna je visokoškolska ustanova u Hrvatskoj, osnovana 1997. godine kao dio američkog Rochester Institute of Technology (RIT). Djeluje kroz kampuse u Dubrovniku i Zagrebu te nudi preddiplomske stručne studije na engleskom jeziku u područjima Informacijske tehnologije, Međunarodno poslovanje i Menadžment u turizmu, hotelijerstvu i uslužnim djelatnostima.

 

Uloga RIT Croatia kao partnera u projektu STEM ZA SVE 2.0 je transfer znanja, mentoriranje i edukacija za popularizaciju STEM-a kroz jačanje kapaciteta zaposlenika i volontera OCD-a, a logičan je nastavak suradnje iz prethodnog uspješnog projekta UP.04.2.1.10.0099 „STEM za sve“ u kojem je RIT Croatia bio značajan akademski partner uz Institut za oceanografiju i ribarstvo kao znanstveni partner. Prethodno partnerstvo na ESF projektu omogućava kontinuitet i bolje razumijevanje ciljeva i metodologija suradnje.

Poveznica: https://www.croatia.rit.edu/RITCroatia-naslovna

Udruga za autizam – Zagreb (UAZ)

Udrugu za autizam – Zagreb (UAZ) osnovana je 1997. godines ciljem poboljšanja kvalitete života osoba s poremećajem iz spektra autizma (PSA) i njihovih obitelji.

Njihova stručnost u provedbi STEM edukacija i radionica za djecu s PSA je neprocjenjiva. Kroz godine rada, UAZ je razvio učinkovite, inkluzivne i pristupačne STEM programe, čime su postali lideri u promociji inkluzivnosti u STEM obrazovanju.

Uloga UAZ-a u projektu:

  • Promocija inkluzivnosti: UAZ osigurava da djeca s posebnim potrebama budu ravnopravno uključena u STEM aktivnosti, potičući raznolikost i jednakost u obrazovanju.
  • Jačanje kapaciteta: Svojim bogatim iskustvom i ekspertizom, UAZ doprinosi jačanju kapaciteta organizacija civilnog društva za popularizaciju STEM-a, posebno u ruralnim područjima.
  • Mreža i partnerstva: Korištenjem postojeće mreže i platformi, UAZ aktivno sudjeluje u promociji projekta, privlačenju volontera i stvaranju partnerstava s drugim relevantnim organizacijama.
  • EU projekti i institucionalna podrška: Kao korisnik institucionalne podrške NZRCD i s bogatim iskustvom u provedbi EU projekata, UAZ osigurava stručnost i efikasnost u realizaciji ciljeva projekta.

UAZ je neizostavan partner u našoj misiji da STEM obrazovanje učinimo dostupnim svima, posebno djeci s posebnim potrebama u ruralnim područjima.

Poveznica: https://uaz.hr

Dječji vrtić Opatija

 

Dječji vrtić Opatija ključni je partner u našem nastojanju da STEM obrazovanje učinimo pristupačnim i zanimljivim za svu predškolsku djecu, osiguravajući temelje za buduće generacije znanstvenika i inovatora. Institut za STEM edukaciju i afterschool programe broji godine uspješne suradnje s DV Opatija u provedbi kraćeg odgojno-obrazovnog programa “STEM u vrtiću”

Uloga Dječjeg vrtića Opatija u projektu:

  • Implementacija STEM aktivnosti: Iskustvo vrtića u provedbi obrazovnih programa omogućit će učinkovitu prilagodbu i proširenje na STEM aktivnosti, čime će se osigurati kvalitetno STEM obrazovanje za predškolsku djecu.
  • Široka geografska pokrivenost: S obzirom na to da Dječji vrtić Opatija upravlja s pet objekata u Opatiji, Lovranu, Voloskom, Ičićima i Veprincu, projekt će imati veliku geografsku pokrivenost i pristup velikom broju djece i obitelji.
  • Promocija inkluzivnosti: Inkluzivna politika vrtića bit će proširena na STEM aktivnosti, osiguravajući da su sve zainteresirane strane uključene i da se potiče jednakost u obrazovanju.
  • Organizacijski kapaciteti: Provedbom dvaju EU projekata, „Dječji vrtić Opatija – suvremeni vrtić za suvremenu obitelj – 1 i 2“, vrtić je dokazao svoje organizacijske kapacitete za uspješno vođenje projekata i aktivnosti.

Iskustvo u obrazovnim programima: Dječji vrtić Opatija ima iskustva u provođenju različitih obrazovnih programa, uključujući specijalizirane programe za rani razvoj jezika i kulturne manjine.

Poveznica: https://djecji-vrtic-opatija.hr

Dječji vrtić Snješko

Dječji vrtić Snješko iz Ravne Gore mladi je vrtić osnovan 2020. godine, no njihova posvećenost i iskustvo čine ih iznimno vrijednim partnerom u nastojanju da STEM obrazovanje učine dostupnim i kvalitetnim za svu djecu, bez obzira na njihovo mjesto stanovanja.

 

Vrtić ima cilj pružiti djeci ispunjeno djetinjstvo i temelje za budućnost, a doprinose uspješnoj implementaciji ciljeva projekta, posebice u poboljšanju STEM obrazovanja u ruralnim zajednicama. Već koriste STEM programe u svom radu, što dokazuje njihovo praktično iskustvo i posvećenost modernim obrazovnim metodama. Njihovo iskustvo i osnaženi STEMi kadar su dragocjen za razvijanje strategija koje odgovaraju specifičnim potrebama djece u ruralnim područjima, pomažući u prevladavanju prepreka.

Poveznica: https://djecjivrticsnjesko.hr/

Dječji vrtić Kolijevka

Dječji vrtić Kolijevka iz Vinkovaca, prvi privatni vrtić u Hrvatskoj kojem je osnivač fizička osoba, ponosno djeluje od 1. veljače 1990. godine. Više od tri desetljeća Kolijevka je mjesto sigurnosti, njege, odgoja i obrazovanja za djecu), pod okriljem obrazovanih odgojiteljica i stručnih suradnika.

Posebnost Kolijevke leži u integraciji Montessori metode, koja se savršeno nadopunjuje s filozofijom vrtića, stvarajući poticajno okruženje u kojem svako dijete može razvijati svoje talente i sposobnosti u skladu s vlastitim tempom. Osim toga, vrtić pridaje posebnu pažnju poticanju STEM aktivnosti već u predškolskoj dobi, prepoznajući važnost rane izloženosti znanosti, tehnologiji, inženjerstvu i matematici.

Kolijevka se može pohvaliti dugogodišnjim sudjelovanjem u različitim projektima, a istaknula se kao Nositelj u okviru poziva “Nastavak unaprjeđenja usluga za djecu u sustavu ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja”, dokazujući svoju sposobnost uspješnog upravljanja i realizacije kompleksnih projektnih zadataka. Posebna pažnja posvećuje se stručnoj podršci djeci kroz rad logopeda, pedagoga i psihologa, koji svojim znanjem i stručnošću pomažu u prepoznavanju i razvoju individualnih potreba svakog djeteta. Ova stručna podrška osobito je značajna za rad s djecom s poteškoćama u razvoju te potencijalno darovitom djecom, stvarajući inkluzivno okruženje u kojem svako dijete dobiva priliku za rast i razvoj.

Poveznica: https://vrtic-kolijevka.com/

JAVITE NAM SE

za bilo koje pitanje ili suradnju ispunite kontakt formu

11 + 9 =

INSTITUT ZA STEM EDUKACIJU I AFTERSCHOOL PROGRAME

Ulica Slavoljuba Bulvana 9, 10 000 Zagreb, Hrvatska
Tel: +385 99 160 6630
Facebook: STEM za sve
Instagram: Institut za STEM

Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije. Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.